sreda, december 14, 2005

Božično razpoloženje v škatlicah

Večer, 14.dec.2005 (pdf)

Božična, novoletna in druga darila ponavadi lepo zavijemo. Menda se spodobi. Še bolj osebno in spodobno pa je, če že z ovojem darila izrazimo svoje razpoloženje do obdarovanca in pokažemo svoj estetski čut. Kako lahko sami izdelamo lično škatlo ali škatlico za darilo, se bo mogoče brezplačno naučiti na triurnih tečajih, ki ju bo mladinski informacijsko-svetovalni center Infopeka pripravil ta in prihodnji četrtek, 15. in 22. decembra, med 17. in 20. uro v dvorani Gustaf mariborskega multikulturnega centra Pekarna. Delavnici bo vodila predstavnica evropskega društva prostovoljcev Judith Wijbenga. Udeleženci se bodo naučili eksperimentiranja z različnimi materiali in njihovimi teksturami ter kako jih kar najbolje uporabiti. S seboj naj prinesejo škarje in nože (po možnosti za rezanje papirja, tapet, kartona ipd.), za potrošni material in ostale pripomočke bo poskrbel organizator. Ker je število udeležencev omejeno, se je treba vnaprej prijaviti po telefonu 02/ 300 68 50. (Dkj)

torek, oktober 25, 2005


Spekter, oktober 2005

EURO 26, �t. 3/05, jesen 2005

sobota, oktober 08, 2005

Brez plačila, a z novimi izkušnjami

Večer,8.oktober2005 (pdf)

Iskanje različnih informacij, oblikovanje letakov, plakatov, pisanje različnih tekstov, vodenje radijskih oddaj, nastopanje pred televizijskimi kamerami, informiranje mladih o različnih temah
Prostovoljno delo, ki ga od leta 1999 izvajajo v Mladinskem informacijsko-svetovalnem centru (MISC) Infopeka v Mariboru, bo tudi letos na voljo vsem, ki si želijo pridobiti nove izkušnje. Vse mlade, dijake in študente, ki jih tovrstno delo zanima, vabijo, da se udeležijo informativnega sestanka, ki bo v ponedeljek, 10. oktobra, ob 11. in 16. uri v prostorih Infopeke, Ob železnici 16 v Mariboru.

Letos sicer v Infopeki, ki deluje v okviru zavoda Pekarna magdalenske mreže, načrtujejo nekaj sprememb. "Videli smo, da mladi želijo aktivno sodelovati pri informiranju, in odločili smo se, da bomo letos oblikovali samo eno skupino. Ta se bo aktivno ukvarjala z informiranjem v najširšem pomenu te besede," razlaga Marja Guček, koordinatorka programov pri Infopeki, in dodaja: "To pomeni, da letos vabimo k sodelovanju pri prostovoljnem delu vse mlade, ki jih zanima brskanje po internetnih straneh, iskanje različnih informacij, oblikovanje letakov, plakatov, pisanje različnih tekstov, vodenje radijskih oddaj, nastopanje pred televizijskimi kamerami, informiranje mladih o različnih temah, kot so aids, varovanje okolja, zdrava prehrana, otrokove pravice in še več. Verjamem, da bo lahko prav vsak našel kaj zase."

V Infopeki pa bodo letos, tako kot so že lani, nadaljevali aktivnosti znotraj Evropske prostovoljne službe in sodelovali s prostovoljci iz tujine. "Ravno pred dnevi smo dobili novo prostovoljko iz Nizozemke, ki bo pri nas ostala naslednjih šest mesecev. V tem šolskem letu pa smo si zadali cilj, da ne bomo samo gostiteljska organizacija, ampak da postanemo tudi pošiljajoča organizacija," napoveduje Gučkova.

Na vprašanje, koliko ur tedensko oziroma dnevno naj bi prostovoljec deloval v Infopeki, Gučkova odgovarja: "Zelo odvisno od naloge, za katero se bo odločil, in seveda od njegove želje, časa, ki ga lahko posveti prostovoljnemu delu. Nikakor ne morem reči, da od prostovoljcev pričakujemo, da bodo delu v MISC Infopeka namenili določeno število ur na teden. Nekdo bo lahko izbrani nalogi posvetil dve uri na teden, nekdo pa dve uri na mesec."

V lanskem šolskem letu je v MISC Infopeka sodelovalo več kot 30 mladih prostovoljcev, večinoma pa so bili med njimi dijaki. Gučkova lansko leto ocenjuje kot odlično, prostovoljci pa so delovali na treh področjih: v skupini za dobro informiranost mladih v mestu, v projektni skupini in v skupini za nudenje pomoči otrokom in mladostnikom s šolskimi težavami. "Vsaka skupina je seveda izvajala čisto svoje aktivnosti, tako da bi bilo zelo težko izpostaviti samo eno, ki bi bila najpomembnejša. Prostovoljci v skupini za nudenje pomoči so celo šolsko leto pomagali osnovno- in srednješolcem z brezplačnimi inštrukcijami, tako da je njihova pomoč neprecenljiva. Projektna skupina je organizirala sklop štirih literarnih čajank, na katerih so bila predstavljena dela, ki so bila obvezna na maturi iz slovenskega jezika s književnostjo. Na zadnji čajanki smo imeli tolikšen obisk, da žal niso mogli vsi ostati v dvorani - to je vsekakor velik uspeh, sploh če vemo, da prostovoljci vse organizirajo sami," pravi Gučkova.

Danes je sicer le redko kdo pripravljen delati zastonj, vendarle pa Gučkova meni: "To, kar si lahko vsak pridobi z opravljanjem prostovoljnega dela, je po mojih izkušnjah neprecenljivo. Jaz lahko zase povem, da sem kot prostovoljka spoznala toliko zanimivih ljudi, ki jih drugače verjetno ne bi nikoli. Pridobila sem ogromno izkušenj, ki mi jih žal samo formalna izobrazba ne more nuditi - organizacija stvari, vodenje, komuniciranje z mediji, načrtovanje... In vesela sem, da je vedno več mladih, ki v prostovoljnem delu vidijo prav to - druženje z vrstniki in pridobivanje izkušenj."
Mojca Grandovec

torek, september 06, 2005

Infopeka z običajnim delovnim časom

Večer, 6.september 2005 (pdf)

Posvetovanja željnim mladim s področij formalnega in neformalnega izobraževanja, štipendiranja, zaposlovanja, kulture bodo v Infopeki, kjer jim je na voljo tudi brezplačna uporaba interneta in individualno svetovanje na zaupanju med poslušalko oziroma strokovno sodelavko ter mladostnikom, pomagali informatorji. Mladim, ki potujejo, pa lahko pri njih kupijo tudi kartico Euro 26 ali Indeks neformalnega izobraževanja Nefiks za mlajše od 26 let.Dodatne informacije so na voljo po telefonih 300 68 50 in 041 481 246, elektronskem naslovu infopeka(a)infopeka.org ali spletni strani http://www.infopeka.org.
Gabrijel Toplak

četrtek, julij 21, 2005

Tone brošur in megabiti informacij

Večer, 21.julij 2005 (pdf)

Infopeka je med počitnicami odprta od ponedeljka do petka med 10. in 16. uro
V čitalnici si je mogoče sposoditi ali brati več vrst revij
- Brezplačen dostop do medmrežja
-Raznovrstne informacije za mlade

Informacijsko-svetovalni center za mlade Infopeka ima svoje prostore Ob železnici 16, v mariborskem mladinskem centru Pekarna. Tja lahko pridejo mladi, ki potrebujejo informacije o preživljanju počitnic, izobraževanju, potovanjih, poleg tega pa pomagajo mladim z osebnimi težavami. Za preganjanje dolgčasa sta na voljo brezplačen dostop do medmrežja in čitalnica, ki je polna raznovrstnih revij, od kulturnih, literarnih, filozofskih do najstniških in političnih.Ob vstopu v Infopeko ti informator postreže z iskanimi informacijami, če se želiš udeležiti še kakšne dejavnosti, te napoti h koordinatorju. Nas je sprejela Marja Guček in nam predstavila delovanje centra. "Pri nas ni redno zaposlenih, javna dela opravljajo štirje, ostali, okoli 30 nas je, smo prostovoljci," je povedala."Mladi povedo, kakšne vrste informacij potrebujejo, informator jim jih poišče, nato pa se sami odločijo, katere so uporabne," je razložila. Pomagajo tudi mladim v stiski: "Svetujemo dekletom z motnjami hranjenja, to počne defektologinja Vasja Smole Dubrovnik, ter otrokom in mladostnikom z učnimi in osebnostnimi težavami. Zanje skrbi defektologinja Vesna Likovnik Gorjup. Po pomoč lahko pridete k nam ali nas pokličete, mi pa vas bomo napotili do strokovnjakinj, s katerima se boste dogovorili o terminih in vrsti pomoči."Mladi lahko tam dobijo razne ugodnosti - kartica Euro 26 za popotniške popuste in NEFIKS, indeks neformalnega izobraževanja, sta dve izmed njih.Pomagajo tudi mladim popotnikom: "Pri nas dobite informacije o kateremkoli kraju, v katerega želite odpotovati: cene in možnosti prenočišč, prevoza, o prireditvah v teh krajih in zanimivostih. Poiščemo informacije, mladi pa se potem sami odločijo za najbolj ugodno. Pripravljamo tudi novost - mariborski vodnik za mlade popotnike, v katerem bo predstavljena cenovno ugodna ponudba prenočišč in hrane." Mladi si pri njih lahko pomagajo tudi sami, saj imajo na voljo brezplačen dostop do medmrežja in kup brošur ter zemljevidov evropskih mest in njihovo ponudbo.Obiskovalcem, ki se želijo udeležiti raznih prireditev po Sloveniji in v drugih državah, pomagajo izbrskati informacije tudi o tem. Vsakodnevno lahko prejemate informacije o prireditvah in dogajanju po Sloveniji tudi po elektronski pošti, če se vpišete na njihovo listo.
Žiga Brdnik

sreda, junij 01, 2005

Ekodnevi 2005 v Pekarni in bukvarni Ciproš

Večer, 1.Junij 2005

V Zavodu Pekarna Magdalenske mreže in bukvarni Ciproš bodo od petka, 3., do nedelje, 5. junija, potekali ekodnevi, posvečeni svetovnemu dnevu varstva okolja.

V bukvarni Ciproš bo v petek, 3. junija, ob 16. uri Otilija Barle predstavila osnove permakulture, predavanje Sonje Recek z naslovom Ekološko ravnovesje in mir bo ob 18. uri, predstavitev Snagine akcije Osveščanje prebivalcev/prebivalk Maribora o pravilnem ravnanju z odpadki ob 19. uri, ob 20.30 pa še dokumentarni film z ekološko tematiko.

V dvorani Gustaf bo v soboto, 4. junija, med 10. in 11. uro delavnica o koristni uporabi reciklažnih materialov, ki jo bo vodil Rui Ferreira, ob 11. uri predavanje Matjaža Ježa z naslovom Živalske vrste na Pohorju, ob 12. uri Forum za Pohorje: predstavitev problematike trajnostnega razvoja na Pohorju in ob 13. uri diskusija. Zbirališče za čistilno akcijo na območju Maribora bo v nedeljo, 5. junija, ob 10. uri na dvorišču Pekarne, po čistilni akciji pa pripravljajo glasbeni nastop skupine Afir Bafir. Projekt je predstavljen tudi na spletni strani http://www.pekarna.org/ekodnevi2005.

Gabrijel Toplak

torek, maj 10, 2005

Festival prostovoljstva mladih

Spekter, 10.maj 2005
Festival prostovoljstva mladih je prireditev, ki jo ob mednarodnem dnevu prostovoljstva mladih organizira Slovenska filantropija. Ob svojem dnevu se milijoni mladih prostovoljcev iz več kot sto petdesetih držav udeležujejo praznovanj in akcij, ki slavijo in opozarjajo na njihovo delo. Zadnjih šest let se temu praznovanju pridružuje tudi Slovenija.


Prireditev poteka vsako leto okoli 15. aprila, letos pa se je dogajanje razširilo na ves teden (od 14. do 21. aprila) in območje celotne Slovenije.
Osrednji dogodek festivala je bil 14. aprila v Ljubljani, kjer so se že zjutraj zbrali mladi prostovoljci iz vse Slovenije. Organizator je pripravil številne delavnice, na katerih so lahko razširili svoje znanje in spoznali vrstnike iz drugi krajev.
Popoldne se je dogajanje prestavilo na Dvorni trg, kjer je kar vrvelo. V idiličnem okolju ob Ljubljanici in na toplem pomladnem soncu so stale stojnice, ki so se kar šibile pod težo informacij, zloženk, balonov in drugih dobrot. Namen sejma je bil nuditi prostovoljcem (in njihovim organizacijam) iz vse Slovenije možnost in prostor, kjer lahko predstavijo sebe in svoje delo. Ves čas sejma se je na odru odvijal tudi kulturno-umetniški program, tako da je bil za naključne obiskovalce sprehod čez Dvorni trg prava paša za oči, ušesa, glave in želodčke.
Kot spremljevalno dejavnost festivala je organizator pripravil tudi veliko kolesarjenje na festival; v ta namen so oblikovali osem kolesarskih tras, ki so z vseh koncev Slovenije vodile v Ljubljano. Ideja o kolesarjenju je bila na simbolni ravni združiti in povezati mlade prostovoljce, pri tem pa poskrbeti tudi za zdravo telo in spoznavanje Slovenije. Vsi, ki so se kolesarjenja udeležili, so bili na odru deležni posebne pozornosti in sprejema.
V tednu po osrednjem dogodku se je dogajanje nadaljevalo z lokalnimi okroglimi mizami. V Mariboru je le-to organiziral Mladinski informacijsko-svetovalni center INFOPEKA, in sicer 19. aprila v Dvorani Gustaf. Naslov okrogle mize je bil »Prostovoljno delo v Mariboru«, udeležili pa so se je predstavniki društev oziroma organizacij, ki v Mariboru izvajajo organizirano prostovoljno delo. Tako so se na okrogli mizi sestali prostovoljci gostujoče organizacije MISC Infopeka, Slovenskega združenja za duševno zdravje ŠENTLENT, skupine Samarijan, Svetovalnega centra za otroke, mladostnike in starše Maribor, Društva za nenasilno komunikacijo, Centra za socialno delo, Društva Ključ, Slovenskega društva Hospic in predstavnik Slovenske filantropije. Ti so na okrogli mizi dobili priložnost predstaviti sebe in svoje delo, hkrati pa primerjati izkušnje, navezovati nove stike in snovati nove projekte. Na koncu so namreč ugotovili, da se med seboj premalo poznajo in bi bila tudi takšna družabna srečanja še kako koristna za njih in lokalno okolje.
Festival prostovoljstva mladih se je zaključil 21. aprila v Ljubljani, in sicer s podelitvijo priznanj za najprostovoljko oziroma najprostovoljca leta 2004 in najprostovoljski projekt leta 2004. V starostni skupini do 18 let je bila za najprostovoljko 2004 razglašena Mateja Pipuš iz Slovenj Gradca. V starostni skupini od 19 do 30 let je naziv najprostovoljka 2004 dobila Irena Rupnik iz Slovenj Gradca, najprostovoljec 2004 pa Tomislav Berend iz Ljubljane. V starostni skupini nad 30 let je najprostovoljka 2004 postala Jožica Ficko iz Ljutomera, najprostovoljec 2004 pa Danijel Grobler iz Ljubljane.
Osrednji namen festivala je bila promocija prostovoljnega dela mladih, saj je le-to še vedno premalo znano, priznano in cenjeno. V ta namen že od lanske zime poteka tudi promocijska akcija lepljenja nalepk, ki ste jih verjetno tudi v Mariboru že opazili. Prostovoljci MISC Infopeka so namreč z njimi polepšali tudi tvoj najbližji semafor, bankomat ali klopco.

Vesna Jauk

četrtek, april 28, 2005

torek, april 12, 2005

Priprave na maturitetni esej v Infopeki

Večer, 12. April 2005
V okviru cikla literarnih čajank, ki omogočajo dijakom boljše priprave na maturo iz slovenskega jezika in književnosti, bo v sredo, 13. aprila, ob 17. uri v dvorani Gustaf v Pekarni v Mariboru še zadnja literarna čajanka v tem šolskem letu. Tokratna čajanka bo posvečena maturitetnemu eseju. Dijaki bodo razpravljali o Hemingwayevem romanu Komu zvoni in Zupanovem Menuetu za kitaro. Gostji prireditve, ki jo pripravljajo prostovoljci Infopeke, bosta dr. Vanesa Matajc z oddelka za primerjalno književnost Filozofske fakultete v Ljubljani in Darka Tancer, profesorica slovenščine.
Helena Grandovec

Delavnica o nevladnih organizacijah

Večer, 12. april 2005
V sredo, 13. aprila, ob 16.30 bo v Infopeki v Mariboru delavnica z naslovom Evropa - boljše okolje za delovanje nevladnih organizacij (NVO)? Delavnica je namenjena vsem, ki želijo dopolniti svoje znanje na naslednjih področjih: povezovanje in združevanje nevladnih organizacij (pomen povezovanja, povezovanje na nacionalni ravni, evropske nevladne mreže in pomen vključevanja vanje, predstavitev nekaterih evropskih nevladnih mrež), finančni viri EU za nevladne organizacije (strukturni in kohezijski skladi, interne finančne postavke EU, fundacije, faze priprave na razpis) in predstavitev spletnega portala Cooperate (pridobivanje konkretnih informacij o odprtih programih EU in možnih projektnih partnerjih na evropski ravni). Delavnica bo trajala tri ure, udeležba je brezplačna. Število mest je omejeno, prijave so mogoče po elektronski pošti cnvosŽmail.ljudmila.org ali po telefonu 01/542 14 22 (Lidija Mesarič). Vse dodatne informacije so na voljo tudi na spletni strani http://www.cnvos.si/aktualno.php.
Mojca Grandovec

sreda, marec 30, 2005

Tretja literarna čajanka

Večer,30.3.2005

MISC Infopeka vabi danes, v sredo, ob 17. uri v dvorano Gustaf Pekarne magdalenske mreže na tretjo literarno čajanko, na kateri bosta Darka Tancer, profesorica slovenščine, in Robert Titan Felix, pisatelj, predstavila romana Zločin in kazen Fjodorja Mihajloviča Dostojevskega ter Vojna in mir Leva Nikolajeviča Tolstoja.

ponedeljek, marec 21, 2005

Tretja in četrta Literarna Čajanka

Večer, 21.03.2005
Kako se pripraviti na maturo v najkrajšem času?

Prostovoljci in prostovoljke MISC Infopeka pripravljajo cikel literarnih čajank, na katerih ti bodo s pomočjo filmskih in literarnih odlomkov, izbranih gostov in sproščenih razprav približali vsebine knjig, obveznih za ustni del mature iz slovenščine.Literarne popoldneve bo vodila Lučka Zorko, pesnica in študentka slovenščine. Tretja Literarna Čajanka bo v sredo, 30. 3. 2005, ob 17.00 uri v dvorani Gustaf Pekarne magdalenske mreže. Deli, o katerih bo govora, sta Zločin in kazen (Fjodor M. Dostojevski) ter Vojna in mir (Lev N. Tolstoj). Gosta bosta Darka Tancer, prof. slovenščine in Robert Titan Felix, pisatelj. Posebej vabijo tudi tretješolce in tretješolke srednjih šol, saj bo delo Zločin in kazen prihodnje leto aktualno za maturitetni esej. V sodelovanju s Srednjo kemijsko šolo in gimnazijo Ruše pa pripravljajo še četrto Literarno Čajanko, na kateri vas bodo temeljito pripravili na maturitetni esej z naslovom Človek v izjemnih okoliščinah. Čajanka se bo zgodila v sredo, 13. 4. 2005, ob 17.00 uri prav tako v dvorani Gustaf Pekarne magdalenske mreže. Deli, o katerih bo govora tokrat, pa bosta Komu zvoni (Ernest Hemingway) in Menuet za kitaro (Vitomil Zupan). Gostji četrte čajanke pa dr. Vanesa Matajc z Oddelka za primerjalno književnost FF in Darka Tancer, prof. slovenščine.
Nani Stropnik

sobota, marec 19, 2005

Ni vse ustvarjeno za človeka


Članek v PDF obliki:
Večer, 19.3.2005 / Marja Guček

Petek, 11. marca
Dan začnem v Mladinskem informacijsko-svetovalnem centru Infopeka, kjer se vidi, da je petek, saj nas samo peščica ob desetih že sedi pri računalniku. Prostovoljec iz Francije, ki naj bi bil prišel k nam že včeraj, je moral let zaradi stavke delavcev na letališču v Franciji prestaviti. Čaka me ogromno opravil. Vidi se, da sem bila odsotna. Čeprav je težko, naprej opravim vse tisto, kar mi najmanj diši. Tako ob dvanajstih že veselo poplesujem po Kristalni dvorani, saj se lahko lotim prijetnejših stvari. Malo za tem me Urška povabi na performans proti nošenju
krzna. Spomnim se na buren razgovor dveh medijsko znanih oseb; ena seveda proti, druga absolutno za krzno. Udeležim se tiskovne konference v središču mesta, kjer mi je najbolj všeč izjava, ki jo prebere ena izmed aktivistk: Ni vse ustvarjeno za človeka. Kolikokrat pozabimo na to!
Bojana popoldne prinese nove nalepke in kartice za širjenje virusa TiPovej! po mariborskih ulicah. Ob nekaterih, recimo: "Kdor ne misli, naj ne je" ali pa "Bolje živeti v svojih idejah, kot umreti od tujih sanj", se obe prijetno nasmejiva. Objem Tini, ki ima opravka s policijo. Ne po svoji krivdi. Skok domov, kjer se pripravim na vikend pri Timorju. Večerja. Ob njej debata o moškem in ženskem razmišljanju. S Timorjem pogovora ne zaključiva, rajši ga elegantno preusmeriva na druge teme. Za prijeten konec dneva obiščeva festival Rdeča zora v dvorani Gustaf. Filmi zanimivi, gledalcev premalo. Zasedeva najboljši sedež - udoben kavč ob zadnji steni.
Sobota, 12. marca
Timor zjutraj v službo, jaz pa pred računalnik, kjer preživim večino dneva. V torek je rok za oddajo razpisa, na katerega bomo prijavili sklop Literarnih čajank, pišem strategijo sodelovanja z mediji za TiPovej!, načrtujem delo prostovoljcev v Infopeki za naslednje šolsko leto, pripravljam sestanke v prihodnjem tednu. TiPovej! je organizacija, ki skuša mlade spodbuditi k uresničevanju lastnih svežih zamisli. Pred časom smo tako v Mariboru našli skupinico mladih, ki danes že uresničuje svojo zamisel o invalidskem vozičku na govorno upravljanje. Izboljšujejo prototip. Pripravili smo tudi mednarodni bobnarski festival, uresničili zamisel o virtualni borzi in še in še.Čez dan mi misli uhajajo h Gorazdu. Ali me bo poklical ali ne. Klic pomeni takojšen odhod v Ljubljano na slikanje za revijo, za katero sem dala kratek intervju. Telefon molči.Dan končam s pisanjem kritičnega članka o didaktičnih prijemih profesorjev na eni izmed fakultet v Mariboru. Za mnenje vprašam Božo in Francija. Pot do objave bo še dolga.
Nedelja, 13. marca
Ob pogledu skozi okno hitro ugotovim, da bom danes zelo težko skoncentrirana za delo, saj toplo sonce kliče na plano. V sredo se konča zbiranje prijav za prvo delavnico TiPovej!, ki bo v Mariboru. Komaj čakam, da jo doživim kot udeleženka, saj smo koncept delavnic zelo spremenili. Letošnje delavnice bodo krajše, ampak kvalitetnejše. Velik poudarek bo na spoznanju vsakega udeleženca delavnice, kaj je bistvo njegove ideje. Želimo si tudi, da bi vsakdo, ki se udeleži delavnice, kasneje obiskal tudi seminar, kjer bi imel možnost prevetriti svojo idejo z mnogimi strokovnjaki, ki mu lahko pomagajo pri njeni uresničitvi. Letos smo veliko več pozornosti posvetili temu, da oskrbimo mladega idealista s potrebnim znanjem in veščinami, ki jih potrebuje za samostojno realizacijo zamisli. Velik izziv, tako da pomislim na Sonjo, vodjo usposabljanja, ki jo čaka še veliko napornega dela.Pošiljam epošto v Beograd; najprej Verici in Boriši, ki ju nisem mogla obiskati, nato pa še Iliru, s katerim upam na dolgoročno sodelovanje. Ves dan iščem podatke o letošnjem festivalu Exit. Prijeten večer preživim s Timorjem in Nejcem ob gledanju komedije v kinu.
Ponedeljek, 14. marca
Večino dneva namenim razpisu Urada za slovenski jezik. Vesna se vrže v vsebino, sama se lotim financ. Rezultat je zato viden že v nekaj urah. Na poti domov razmišljam o času, ki sem ga namenila vsem izobraževanjem ter dosedanjemu delu, zaradi katerega nisem nikoli poznala tipičnega študentskega življenja. Hodiš na predavanja, pridno delaš izpite, vsako sredo in soboto greš ven, poleti delaš za 600 tolarjev (2,5 €) na uro. In tako minejo štiri leta študija; včasih mi je zaradi tega žal. Sploh na primer danes, ko bom spet delala pozno v noč. Po drugi strani pa si ne znam več predstavljati življenja brez adrenalina, ki ti ga daje projektno delo. Mislim, da nikoli ne bom popolnoma srečna pri delu, ki bo vezano na delo v pisarni od do. Rajši delam tri dni dvajset ur na dan, nato pa dva tedna nič.Popoldne mi Andrej prinese brošure, ki smo jih naredili ob zaključku projekta Prijazna ulica. V njem smo izpostavili po mnenju Mariborčank in Mariborčanov osem velikih mestnih problemov (propadanje hiš v centru mesta, rjasta občinska oblast, selitev kreativnih in uspešnih ljudi iz Maribora...) ter predlagane rešitve. Vesela sem, da nam je kot prvi neformalni skupini v Sloveniji uspelo pridobiti finančna sredstva pri Nacionalni agenciji programa Mladina. Naslednji teden sledi premišljeno razdeljevanje brošur vsem tistim, ki so zmožni predlagane rešitve danih problemov upoštevati.Uroš nam sporoči, da išče ekipa TiPovej! nove lokalne ambasadorje. Tokrat iščemo samo pripadnike moškega spola. V ekipi, ki je sestavljena iz enega moškega in devetih žensk, je res nujno dobiti še kakšno moško energijo. Pokličem Miho, ki bi ga stvar mogoče utegnila zanimati.
Torek, 15. marca
Miha mi pošlje krajšo predstavitev rezultatov izvajanja fokusnih skupin. Glavna tema raziskave, ki so jo izvajali v enajstih evropskih državah, je odnos mladih ljudi do različnih medijev. Najbolj naju je presenetila ugotovitev, da večina mladih študentske servise dojema predvsem kot vir koristnih informacij in ne samo kot "prostor", kjer najdeš delo. Zvečer pogledava z mamo dokumentarni film o mariborskih dvoriščih - mama se z veseljem spominja, kako je bilo nekoč lepo.Končam branje knjige Medvedek Pu o vodenju - sigurno najbolj jasno napisana knjiga o umetnosti vodenja. Pred spanjem razmišljam o uporabnosti knjige na naslednjem sestanku vodij skupin v Infopeki.
Sreda, 16. marca
Današnja gverilska akcija sredi mesta zaradi bolezni žal odpade. Popoldne pošiljam epošto, v kateri se z Matejem dogovarjam za okroglo mizo o prostovoljnem delu mladih. Vesela sem, da bomo na Festivalu prostovoljstva mladih v aprilu sodelovali skupaj s Svetovalnim centrom za otroke, mladostnike in starše.Kot spremljevalno promocijsko aktivnost festivala v aprilu bomo prostovoljci Infopeke pomagali izvesti kolesarjenje po Sloveniji. S Primožem iz Slovenske filantropije se dogovoriva, da bo eden izmed startov za kolesarje tudi v Mariboru, v bližini Multikulturnega centra Pekarna - Magdalenske mreže.Po kosilu urejam končno poročilo ekipe TiPovej! o študijskem obisku v Beogradu. Tako se še enkrat spomnim na nedeljsko pohajkovanje po tržnici, kjer smo videli vse; obleke, čevlje, preproge, straniščne školjke, žage, čokolade, torbe, alkoholne pijače, predpasnike..... Vse, kar potrebuješ za opremo stanovanja. Na kombi, ki mu je na avtocesti zmanjkalo bencina in smo ga nato potiskali do prve bencinske črpalke, ki je bila na srečo samo 200 metrov naprej.... Na ljudi, ki so zelo prijazni in odprti in imajo Slovence zelo radi. Zvečer me preseneti Gorazd z epošto, v kateri mi sporoči, da bomo fotografiranje izvedli naslednji teden.
Četrtek, 17. marca
Končni rok za oddajo člankov študentskemu časopisu Spekter. Večina mi je prispevke poslala že v ponedeljek ali torek, tako da naredim samo še paket in pritisnem "send".S Polonco narediva okvirni načrt dela za sobotni sestanek vseh, ki delamo pri projektu Uporabi me! V soboto nas čaka približno osem do devet ur dela, saj bomo morali prebrati vse zbrane informacije in izbrati tiste, ki se nam zdijo najbolj uporabne za nekoga, ki pride prvič v Maribor.Vzamem si čas za sproščen klepet z Jeanom Mariejem, ki je pred dnevi prišel v Slovenijo preko Evropske prostovoljne službe. Zanima me vse; zakaj si je izbral ravno Slovenijo, kako se razlikujeta Slovenija in Francija, kakšno se mu zdi stanovanje, vreme... Uživam v njegovi zapeljivi angleščini s francoskim pridihom.Popoldne petkovo prestavljeno kosilo z Dolores. Pogovor z nosečnico se seveda vrti okoli previjanja, fleksibilnosti osebja v porodnišnicah, kahlice.

Ni vse ustvarjeno za človeka

Večer,19.3.2005

Marja Guček, lokalna ambasadorka TiPovej

četrtek, marec 10, 2005

Aprila posebna čajanka, namenjena eseju na maturi

Večer, 10. Marec 2005


V Infopeki zadovoljni z udeležbo maturantov na literarnih čajankah
Aprila posebna čajanka, namenjena eseju na maturi
Naslednjič Dostojevski in Tolstoj, nato pa še Hemingway in Zupan - Izbrana literarna dela so predlagali profesorji iz mariborskih srednjih šol.

Potem ko so Infopekini prostovoljci za maturante v tem letu pripravili že dve literarni čajanki, na katerih so obravnavali štiri knjižna dela (Sofoklovo in Smoletovo Antigono ter Desetega brata in Visoško kroniko), ki so na seznamu ustnega dela mature iz slovenskega jezika, pripravljajo še dve. Naslednja bo v sredo, 23. marca, ob 17. uri v dvorani Gustaf v Pekarni v Mariboru, ko bodo razpravljali o Tolstojevem delu Vojna in mir ter romanu Dostojevskega Zločin in kazen. 13. aprila (ob kateri uri, še ni znano) pa pripravljajo še eno literarno čajanko, ki bo nekoliko drugačna od preostalih - namenjena bo eseju na maturi. Dijaki bodo tako razpravljali o Hemingwayevem delu Komu zvoni in Zupanovem Menuetu za kitaro. Gostja na čajanki bo dr. Vanesa Matajc z oddelka za primerjalno književnost na Filozofski fakulteti v Ljubljani.
"Z odzivi dijakov smo zelo zadovoljni," pravi Brina Orožim, ena izmed organizatorjev literarnih čajank, in dodaja: "Na čajanke je prišlo veliko dijakov, z nekaterimi izmed njih smo se o čajanki pogovarjali tudi kasneje. Zelo všeč jim je naša ideja in zdi se jim, da so se veliko naučili iz sproščenega pogovora zunaj šole. Tudi sama sem letos maturantka in lahko iz lastnih izkušenj povem, da mi bodo čajanke zelo pomagale na maturi. V šoli v vseh štirih letih predelamo ogromno število del različnih avtorjev. Če bom na maturi dobila vprašanje o enem izmed teh del, ki jih obravnavamo na čajankah, se bom ogromno spomnila. To pa zato, ker se o tem nisem učila le v šoli, ampak ker smo se o tem ogromno pogovarjali in debatirali, vzpostavljali nove sodobne asociacije.

Zelo pomembno je, pravi Orožimova, da na čajankah dijaki niso le pasivni poslušalci, ampak tudi sami sodelujejo. V veliko pomoč so jim vprašanja, ki so se pojavila na lanski maturi in ki jih gostje (to so profesorji s srednjih šol) preberejo na koncu čajank. Orožimova opaža, da so dijaki na čajankah zelo zgovorni, da imajo priložnost vprašati vse, kar jih zanima, da si upajo več kot v šoli, saj je vzdušje veliko bolj sproščeno.
Med klepetom o literarnih delih, ki traja približno dve uri, ob prigrizkih in čaju poskrbijo tudi za zanimive popestritve. Tako prikažejo razne odlomke iz filmov, ki se nanašajo na obravnavana dela, ali pa zaigrajo kakšno igrico. Ko so na zadnji čajanki obravnavali Visoško kroniko, so celo predstavili statistične podatke o čarovnicah, ker tudi o tem govori knjiga. Ko so na prvi čajanki obravnavali Antigono, pa so bili odeti v toge.
Na vprašanje, kako so izmed okrog 30 del, ki se lahko pojavijo pri ustnem delu mature, izbrali točno določena literarna dela, ki jih obravnavajo na čajankah, pa letošnja maturantka odgovarja: "Klicali smo profesorje slovenščine z vseh mariborskih srednjih šol, od katerih je vsak predlagal približno šest knjig, za katere sam ve, da povzročajo dijakom preglavice pri maturi. Nato smo izmed vseh teh knjig izbrali predvsem tiste, ki jih je predlagala večina profesorjev."

Mojca Grandovec
(Via Večer)

ponedeljek, februar 14, 2005

Druga literarna čajanka

Večer,14.2.2005

Prostovoljci MISC Infopeka vabijo na topel čaj, domač kruh ter pristno slovensko besedoSe tudi ti sprašuješ, kako ti bo uspelo opraviti maturo, če pa se se ti sploh ne ljubi učiti? Ti težave povzroča zlasti slovenščina? Morda ti lahko pomagajo prostovoljci in prostovoljke Mladinskega informacijsko-svetovalnega centra Infopeka...

petek, februar 11, 2005

O Desetem bratu in Visoški kroniki

Večer, 11.2.2005

Prostovoljke in prostovoljci Mladinskega informacijsko svetovalnega centra Infopeka pripravljajo cikel literarnih čajank, na katerih bodo obiskovalcem s filmskimi in literarnimi odlomki, izbranimi gosti in sproščenimi razpravami približali vsebine knjig, obveznih za ustni del mature iz slovenščine...

ponedeljek, januar 17, 2005

Kako se pripraviti na maturo v najkrajšem možnem času?

Večer, 17.1.2005

Napitek s pravo dozo znanja

V Infopeki pripravljajo cikel literarnih čajank
Se tudi tebi zdi, da sam/a ne zmoreš in da ti bo zmanjkalo časa za vse? Potrebuješ krepilni napitek s pravo dozo znanja iz slovenskega jezika in književnosti?Prostovoljci in prostovoljke Mladinskega informacijsko-svetovalnega centra Infopeka pripravljajo cikel literarnih čajank, na katerih ti bodo s pomočjo filmskih in literarnih odlomkov, izbranih gostov in sproščenih razprav približali vsebine knjig, obveznih za ustni del mature iz slovenščine.Prva literarna čajanka bo v sredo, 19. januarja 2005, ob 17. uri v dvorani Gustaf, Pekarna magdalenske mreže. Gosta popoldneva, na katerem bodo obravnavali Sofoklejevo in Smoletovo Antigono, bosta prof. Boris Svetel in prof. Mojca Redjko. Literarne popoldneve bo vodila Lučka Zorko, pesnica in študentka slovenščine.
Nani Stropnik

sobota, januar 15, 2005

Literarna čajanka z Antigono

Večer, 15.1.2005

Prostovoljci in prostovoljke Mladinskega informacijsko-svetovalnega centra Infopeka pripravljajo cikel literarnih čajank, na katerih bodo maturantom ob filmskih in literarnih odlomkih, s pomočjo gostov in v sproščenih razpravah približali vsebine knjig, ki so obvezne pri ustnem delu mature iz slovenščine. Prva literarna čajanka bo v sredo, 19. januarja, ob 17. uri v dvorani Gustaf, Pekarna magdalenske mreže. Razpravljali bodo o Sofoklovi in Smoletovi Antigoni.
Mojca Grandovec