četrtek, december 15, 2011

torek, september 13, 2011

Infopeka svetuje in informira

Klikni na sliko, da vidiš članek!





petek, julij 29, 2011

četrtek, maj 19, 2011

Festival prostovoljstva v Mariboru 2011 - evropa.gov.si

Festival prostovoljstva v Mariboru 2011


Sporočamo vam, da se mesto Maribor s »Festivalom prostovoljstva v Mariboru 2011« tudi v letošnjem letu pridružuje praznovanju Mednarodnega dneva prostovoljstva mladih. Festival organizira mreža lokalnih prostovoljskih organizacij »Prostovoljstvo v Mariboru«, ki jo koordinira Mladinski-informacijsko svetovalni center INFOPEKA (Pekarna-magdalenske mreže).

Festival, v okviru katerega se bo izvajalo več aktivnosti, bo potekal med 18. in 24. majem, v tem času pa vas bodo na različnih lokacijah v mestu s plakatov narejenih prav za ta dogodek, pozdravljali prostovoljke in prostovoljci organizacij članic mreže.

Vljudno vas vabimo, da se udeležite osrednje in hkrati otvoritvene prireditve festivala, ki bo potekala v sredo, 18. 5. 2011, od 12:00 do 17.00 (v primeru dežja se dogodek prestavi na četrtek, 19. 5.) na Slovenski ulici in na Grajskem trgu. Zgradili bomo »Prostovoljsko mesto«, mesto solidarnosti, sočutja, strpnosti, potrpežljivosti…, mesto, kjer smo pripravljeni prisluhniti drug drugemu, pokazati dobro voljo, uporabiti svojo iznajdljivost in ustvarjalnost v dobrobit sočloveka in skupnosti. Mimoidočim bomo osebno predstavili programe in projekte, prostovoljske aktivnosti in dosežke in jih povabili, da se skupaj z nami podajo skozi interaktivne igre in se preizkusijo ali imajo v sebi tiste kvalitete in značilnosti, ki odlikujejo prostovoljce.

Uspešni posamezniki bodo pridobili listino meščana »Prostovoljskega mesta«, ki jim ga bo izročila županja »Prostovoljskega mesta«.

Prav tako vas vabimo, da se udeležite okrogle mize z naslovom »Položaj prostovoljstva v neoliberalni družbi«, ki je namenjena kritičnemu preudarku vloge prostovoljstva v današnji družbi in bo potekala v torek, 24. maja ob 17h v dvorani Gustaf, Kulturni center Pekarna. Gostje okrogle mize bodo: Vanda Remškar – Pirc, vodja Službe za nevladne organizacije pri Ministrstvu za javno upravo RS, dr. Marta Gregorčič, sociologinja, Karolina Babič, filozofinja in Primož Jamšek, Slovenska filantropija, Združenje za promocijo prostovoljstva.

Veselimo se vaše morebitne udeležbe na obeh prireditvah, v priponki pa vam pošiljamo vabilo s celotnim programom festivala.

S spoštovanjem,

»Prostovoljstvo v Mariboru« in Pekarna-magdalenske mreže

Festival prostovoljstva v Mariboru - RTS, 17.05.2011

Festival prostovoljstva v Mariboru
Maribor · 17. 5. 2011 · Janićijević Melina

Maribor se s Festivalom prostovoljstva tudi letos pridružuje vseslovenskemu dogodku, ki že vrsto let poteka po različnih slovenskih krajih. Festival, ki v našem mestu poteka že četrto leto, organizira mreža lokalnih prostovoljnih organizacij. Število teh se je v primerjavi z lani povečalo za 10, kar je dokaz, da se prostovoljstvo pri nas odloča čedalje več ljudi.




Program festivala, ki bo potekal med 18. in 24. majem, bo tudi letos pester, obljubljajo organizatorji. Prostovoljsko delo bodo predstavili brezposelnim, za bodoče prostovoljce pa bodo izvedli tudi usposabljanje. Osrednja in hkrati otvoritvena prireditev bo potekala jutri na Slovenski ulici in Grajskem trgu.

Maribor je za en dan dobil novo županjo - Večer, 19.05.2011

Maribor je za en dan dobil novo županjo

V okviru Festivala prostovoljstva v Mariboru 2011 je včeraj za en dan zaživelo Prostovoljsko mesto, ki ga je vodila županja Tadeja Dobaj iz Zveze prijateljev mladine; v naslednjih dneh sledi še več zanimivih in poučnih dogodkov

Tudi medgeneracijsko druženje je lahko kreativna oblika prostovoljstva.
(Sašo Bizjak)
Tudi medgeneracijsko druženje je lahko kreativna oblika prostovoljstva.

Od včeraj pa vse do torka, 24. maja, bo v Mariboru potekal že peti Festival prostovoljstva. Z njim se mreža lokalnih prostovoljskih organizacij Prostovoljstvo v Mariboru, povezuje in koordinira jo Mladinski informacijsko-svetovalni center (MISC) Infopeka, Pekarna-magdalenske mreže, pridružuje vseslovenski akciji praznovanja in zaznamovanja prostovoljskega dela. Osrednja prireditev, ki jo organizira Slovenska filantropija, Združenje za promocijo prostovoljstva, se bo sicer zgodila v Ljubljani v ponedeljek, 23. maja, med 20. in 25. majem pa bo v okviru Evropskega leta prostovoljstva Slovenijo obiskala tudi Evropska karavana prostovoljstva.

Namesto klasičnih stojnic delavnice

Festival se je v Mariboru uradno odprl včeraj opoldne z osrednjo prireditvijo Prostovoljsko mesto. "Gre za kombinacijo socialnih, ustvarjalnih in interaktivnih iger, ki so se jih mimoidoči lahko udeležili in ugotovili, ali imajo kvalitete, ki so potrebne za dobrega prostovoljca," je pojasnila Urška Breznik, koordinatorica festivala. "Dobili so tudi potni list, s katerim so potovali po mestu. Če so zbrali potrebno število žigov, jim je županja Prostovoljskega mesta podelila listino o meščanstvu," je še razlagala.

Za sodelovanje "v mestu" se je odločilo 25 organizacij, ki so se na čim bolj interaktiven način predstavljale mimoidočim. "S tem ko se lahko ljudje dejansko udeležijo aktivnosti, dobijo približno sliko tega, s čim se ukvarja prostovoljska organizacija," še pravi Breznikova in dodaja, da je namen dogodka promocija prostovoljskega dela in pridobivanje novih prostovoljcev.

Med ponosnimi meščani Prostovoljskega mesta (teh je bilo več deset) so se znašle vse generacije, mnogi med njimi so se s prostovoljskim delom tako ali drugače srečali že prej. "Udeležujem se delavnic v centru Infopeke," je povedal Dejan Iskrovič, "vendar še nisem prepričan, če bi želel postati tudi prostovoljec." Pri izvedbi omenjenega dogodka so v okviru projekta Občinski uslužbenci in mladi skupaj na delu! s prostovoljskim delom pomagali tudi zaposleni na mariborski občini.

Medvedja usluga širši družbi?

V petek, 20. maja, med 11. in 13. uro se bo na Zavodu RS za zaposlovanje Maribor odvila še predstavitev prostovoljskega dela brezposelnim, pri čemer organizatorji poudarjajo, da ne gre za težnjo po usmerjanju brezposelnih v prostovoljsko delo, ampak zgolj za prikaz, kako lahko prostovoljstvo razširi socialno mrežo. "V tem času, ko je, sploh v našem mestu, veliko brezposelnih in jih veliko živi na robu, si lahko preko prostovoljstva vsaj psihološko izboljšajo življenje in pridobijo nova znanja," meni Breznikova. Dan kasneje, v soboto, 21. maja, bo v Domu ustvarjalnosti mladih v Razlagovi 16 potekalo usposabljanje za prostovoljce in prostovoljke na teme medgeneracijsko sodelovanje, ustvarjalne tehnike in socialne veščine. Pričetek je ob 9. uri.

Zaključek festivala bo v torek, 24. maja, ob 17. uri, ko se bo v dvorani Gustaf Kulturnega centra Pekarna odvila okrogla miza na temo Položaj prostovoljstva v neoliberalni družbi. "Festival je namenjen predvsem organiziranemu prostovoljstvu, treba pa je povedati, da je danes prisotnega tudi veliko neorganiziranega," k temu dodaja Gregor Kosi, direktor zavoda Pekarna - magdalenske mreže. Tudi zato je letos prvič organizirana omenjena okrogla miza, ki se loteva kritičnega pogleda na idejo prostovoljstva in obenem odpira vprašanje, ali prostovoljstvo pravzaprav ne opravlja dela, ki bi ga moral nekdo drug. "In s tem dela medvedjo uslugo širši družbi in rešuje kožo državi oziroma lokalnim oblastem," zaključi Breznikova.



Mladi preko prostovoljstva spoznavajo nove ljudi, izpopolnjujejo svoja znanja in pridobivajo nove veščine.
(Sašo Bizjak)
Mladi preko prostovoljstva spoznavajo nove ljudi, izpopolnjujejo svoja znanja in pridobivajo nove veščine.
TADEJA ŠKERJANC

ponedeljek, maj 16, 2011

Spoznali bodo kreatorje mladinske politike - Večer, 10.05.2011

Spoznali bodo kreatorje mladinske politike

Uslužbenci Mestne občine Maribor in mladi so se na včerajšnjem uvodnem srečanju v prostorih Mladinskega informacijsko-svetovalnega centra Infopeka na Trgu revolucije 9 dogovorili o sodelovanju v projektu Občinski uslužbenci in mladi skupaj na delu! Mladinske mreže MaMa. Potekal bo v okviru Festivala prostovoljstva v Mariboru, ki ga pripravlja MISC Infopeka v sredo, 18. maja, v centru mesta, in sicer z namenom spoznavanja in promocije prostovoljskega dela med občinskimi uslužbenci, ki pri svojem delu prihajajo v stik z mladinskimi centri, mladinskimi organizacijami in mladimi. Ta dan bodo skupaj prostovoljsko delali in na zaključnem srečanju ocenili uspešnost projekta, zastavili pa tudi temelje sodelovanja v prihodnje. "Menimo, da projekt daje mladim priložnost, da spoznajo občinske uslužbence, ki vplivajo na mladinsko politiko na lokalni ravni. Predstavili jim bodo svoje potrebe in ideje, občinski uslužbenci pa bodo prišli v neposredni stik z mladimi in jim lahko predstavili svoje poglede na mladinsko politiko ter skozi skupno delo izmenjali izkušnje in znanja," je pomen in koristi za skupnost in prostovoljce predstavila Dolores Šegina, vodja MISC Infopeka.

Tadeja Toplak

petek, maj 06, 2011

Naučite se učiti z glavo - Zurnal24.si, 03.05.2011

Naučite se učiti z glavo
Ljubljana | 03.05.2011, 14:39 | Nataša Medvešček


Težke snovi povežite s preprostejšimi miselnimi zvezami ali jih spremenite v sliko, svetuje Alenka Barbirić. (Foto: Shutterstock)

Težke snovi povežite s preprostejšimi miselnimi zvezami ali jih spremenite v sliko, svetuje Alenka Barbirić. (Foto: Shutterstock)

Z organizacijo učenja zmanjšajte stres. Kratkoročni spomin zmore od pet do devet informacij.
Datlji za hitro storilnost možganov. Pred učenjem se izogibajte težkim, obilnim obrokom, saj jemljejo energijo za prebavo. Natalija Sakelšek, svetovalka za prehrano, priporoča uživanje datljev. Med učenjem pijte vodo in sveže stisnjene sokove, da telo dobi žive encime in vitamine. Odmori pa naj služijo za pretegovanje, dihanje ob oknu ali miren počitek z zaprtimi očmi, svetuje Sakelškova.

Manjši pritiski in blažji stresi delujejo organizirajoče in motivirajoče, če pa stres doseže prevelike razsežnosti, začne neugodno delovati na produktivnost, dokler popolnoma ne ohromi otrokove storilnosti, opozarja Alenka Barbirić, profesorica defektologije iz Mladinskega informacijsko-svetovalnega centra (MISC) Infopeka. Da bi učeči se ohranjali pritisk in stres na najnižji točki, svetuje, naj si ustrezno organizirajo učenje. "S preobremenjenostjo pa je povezana tudi prehrana, spanje, delovanje hormonov v obdobju odraščanja ter mirno in spodbudno okolje," dodaja Ljubo Raičevič iz Mladinskega informativnega svetovalnega središča Slovenije (MISSS).

Spominske blokade
Poleg načrta učenja si vnaprej določite krajše odmore. Po 40 minutah učenja si privoščite od pet do 10 minut odmora, pravi Barbirićeva, pred učenjem pa si pripravite tudi prostor za učenje, ki mora biti dovolj svetel, topel in brez odvečnih predmetov.

Redna ponavljanja
Od ponavljanja je odvisno, koliko snovi bo ostalo v spominu. Ponavljanje si je treba časovno porazdeliti, saj uspeh ni odvisen od pogostosti, ampak od rednosti ponavljanja, razlaga Barbirićeva.

Aktivno branje
Strategijo učenja prilagodite glede na tip; vidni tip učenca naj si barvno podčrtava ali riše miselne vzorce, slušni tip naj ponavlja na glas ali diskutira z bližnjimi, motorični tip pa bo potreboval več aktivnih odmorov.

Tek na dolge proge
Zaradi prevelike količine snovi in želje, da bi se čim hitreje prebili skozi njo, učna obremenitev postane prevelika. Pojavita se odpor do učenja in malodušje, zato si končne cilje razdelite v delne. Zapomnite si, da je sedem plus ali minus dve informaciji, torej od pet do maksimalno devet informacij, naš kratkoročni spomin še zmožen predelati. "Ob doseganju delnih uspehov bodo učenci razvili občutek uspešnosti, kar pozitivno vpliva na motivacijo," sklene sogovornica.

Z otrokom se pogovarjajte
V nekaterih družinah je zadnji mesec šolskega leta pravo izredno stanje, pravi Alenka Barbirić. "Starši morajo dati otroku jasno vedeti, da njihova naklonjenost in spoštovanje nista odvisna od tega, ali bo popravil ocene ali ne oziroma s kakšnim uspehom bo končal šolsko leto," dodaja. Starši naj se z otrokom pogovarjajo, ne pa da ga le priganjajo in kritizirajo, pa pravi Ljubo Raičevič. "Kadar človeka poslušamo, ga tudi razumemo, ko ga razumemo, pa mu lahko pomagamo," sklene.

sreda, april 13, 2011

Navdihujoče nadaljevalno usposabljanje za prostovoljce - prostovoljstvo.org, 11.04.2011

Navdihujoče nadaljevalno usposabljanje za prostovoljce

11.04.2011
Objavil: MISC INFOPEKA


V soboto, 2. aprila 2011, je bila izvedeno 7-urno nadaljevalno usposabljanje za prostovoljce MISC INFOPEKA. Naš voditelj je bil Jaka Kovač, sodelavec Slovenske filantropije, Združenje za promocijo prostovoljstva, zraven pa je bila tudi naša mentorica, Urška Breznik.

Ob 9.30 smo štartali polni energije, navdušenja in pričakovanj. Zbralo se nas je res veliko prostovoljcev! Najprej smo imeli vajo, s katero smo se med seboj spoznavali v parih, preko pogovora. Potem pa celi skupini predstavili našega sogovornika. Tako smo izvedeli veliko novega, zanimivega, kar še nismo vedeli drug od drugem. Vsak je tudi povedal, kaj si želi od samega srečanja. Željam je bilo ugodeno, saj smo pridobili nova znanja, zvedeli še več o pasteh prostovoljstva, bili na svežem zraku, dobro jedli in se zabavali. Bil je krasen, sončen dan in kaj je boljšega, kot se odpraviti v bližnji park. Tam smo izvedli dve dobri vaji. Prva je bila voditi slepca in biti tudi sam voden (oči smo imeli pokrite s trakom blaga), druga pa da smo se vživeli v različne vloge. Jaz sem se vživela v vlogo osebe, ki je stara 75 let, brez telesnih hib in poročena. Bile pa so še vloge, da si prostitutka, homoseksualec, brezposeln, samohranilka, okužen z aidsom…Ob teh dveh vajah smo spoznavali svoje karakterne lastnosti, soočeni pa smo bili s predsodki, stereotipi, ki so prisotni v družbi do prej omenjenih vlog, v katere smo se vživljali. Naše sobotno druženje smo nadaljevali v prostorih Infopeke, kjer smo govorili še o prostovoljstvu (zakaj smo se odločili zanj, kaj dobimo z njim in kaj dajemo). Po vseh vajah, razmišljanjih, svežem zraku se je zelo prileglo dobro vegansko kosilo, ki ga je za nas pripravila Urška. V drugem delu našega usposabljanja za prostovoljce smo se lotili priprave lastnega projekta. Razdelili smo se v 4 skupine. Sama razdelitev v skupine mi je bila zelo zanimiva. Namreč postavili smo se v vrsto po barvi oči od najsvetlejših do najtemnejših. Ta vaja ima poleg tega, da je dobra za razdelitev posameznikov v skupine tudi funkcijo, da se gledamo v oči. Potem pa smo šli na delo. Mi smo si izbrali prostor zunaj pri mostu. V skupini smo bili štirje člani. Naredili smo načrt priprave delavnice na temo stereotipov. Pomembno je, da smo pri tej nalogi spoznali, kaj vse vsebuje projekt in kakšno vlogo smo prevzeli v skupini. Projekte smo tudi predstavili ostalim, tako da smo skupaj iskali še nove možnosti za izboljšanje projekta ali pa smo za kaj ugotovili, da bo treba drugače izpeljati. Torej še vedno je tako, da več glav več ve! Predstavljeni projekti so bili zanimivi, aktualni in predvsem naši. Ko sedaj refleksiram vso sobotno dogajanje vidim, da smo počeli ogromno. Namreč poleg vsega omenjenega smo še imeli več vaj sprostilnih, akcijskih in pro-contra, (igra dlan, palec, predsednik-bodyguard, in tekanje okoli izbranih oseb), ki so od nas terjale, da smo hitri, potrpežljivi, sproščeni, empatični, iznajdljivi, razmišljajoči in s srcem pri stvareh. Domov sem odšla vesela, polna energije, ker sem se družila s soprostovoljci v zanimivih igrah, dejavnostih, delala na osebni rasti, dobro jedla in pila, ter izvedela več o pripravi projekta in prostovoljstvu.





Natalija Počivalšek

Obvladaj stres - Večer, 13.04.2011

Obvladaj stres

Mladinski informacijsko-svetovalni center (MISC) Infopeka v okviru cikla Moje zdravje - moja odgovornost pripravlja dve brezplačni delavnici, Obvladam stres in Zmagaj motnjo hranjenja. Prva delavnica bo ponudila obilo uporabnega znanja za vsakodnevno soočanje in premagovanje stresa na področjih dela, doma, izobraževanja, osebne rasti in v medsebojnih odnosih, naučiti se bo mogoče uporabnih sprostitvenih tehnik, sporočajo iz Infopeke. Delavnica, ki bo danes, v sredo, s pričetkom ob 15. uri v prostorih MISC Infopeka na Trgu revolucije 9, je namenjena vsem zainteresiranim. Vodili jo bosta Suzana Petek in Anja Ferk.

Delavnica Zmagaj motnjo hranjenja pa je informativno-doživljajskega značaja in je namenjena vsem, ki so preko vaj pripravljeni spoznati občutke ujetosti v začarani krog motenj hranjenja in se naučiti nekaj preprostih, a učinkovitih socialnih metod za pomoč sebi ali osebi z motnjo hranjenja. Ta delavnica bo v sredo, 20. aprila, od 15. ure.

Jasmina Cehnar

O kavi Nikaragve - Večer, 09.04.2011

O kavi Nikaragve

V prostorih Pekarne Magdalenske mreže na Koroški cesti 18 v Mariboru bo v ponedeljek, 11. aprila, ob 18.30 predavanje svetovnega popotnika Nara Petroviča z naslovom Nikaragva - zakaj ne pijem kave. Predavatelj, ki ga v Sloveniji poznamo tudi kot pisatelja in prevajalca, ki popularizira naravni način življenja, je preživel mesec dni v deželi, znani po dobri kavi, domov pa tudi iz tega dela sveta prinaša nekaj dobrih izkušenj in zgodb. Ob fotografijah bo predstavil čudovite ekološke permakulturne projekte, ki nastajajo na otoku Ometepe, saj Petrovič pravi, da v idiličnem okolju vulkanskega otoka sredi jezera kar vro navdihujoče aktivnosti. Zgodbe iz daljne Nikaragve bo popestril s čudovitimi fotografijami. Vstopnine ni.

Tadeja Toplak

torek, marec 29, 2011

Od druženja do okoljskih akcij - Večer, 28.03.2011

Od druženja do okoljskih akcij
Veliko različnih prireditev v okviru druge vseslovenske akcije Dan za spremembo

Sajenje češenj pred Domom pod gorco - dr. Zdenka Čebašek Travnik, Milan Mikl, Franc Kangler in Jelka Kolmanič
Igor Napast
Sajenje češenj pred Domom pod gorco - dr. Zdenka Čebašek Travnik, Milan Mikl, Franc Kangler in Jelka Kolmanič

Dnevu za spremembe, akciji Slovenske filantropije, združenja za promocijo prostovoljstva, s katero spodbujajo prostovoljstvo med ljudmi - predvsem zavedanje, naj se ljudje sami aktivirajo in postanejo dejavni za spremembo v svetu, ne pa nanjo zgolj čakajo - so se v soboto pridružile različne prostovoljske organizacije v 20 slovenskih mestih.

V Mariboru so na aktivnosti vabile tako organizacije, povezane v lokalno mrežo Prostovoljstvo v Mariboru v okviru Mladinskega informacijskega centra Infopeka, kot mariborska mestna občina, ki je k prostovoljstvu na sobotni dopoldan želela pritegniti občinsko politiko in upravo, javna podjetja in zavode. Odzvalo se je nekaj mestnih svetnikov, uslužbencev na občini in upravni enoti, direktorjev in drugih, zaposlenih v javnih podjetij, ter seveda vrh mestne občine na čelu z županom.

Gotovo najbolj pisana je bila množica prostovoljcev v lokalni mreži prostovoljstva pri delu v doživljajskem igrišču v Betnavskem parku, ki ga upravlja društvo Center za pomoč mladim - ograjo so barvali od pet-, šestletnih otrok do najstnikov in odraslih, grabili so in na velik kup spravljali odpadlo listje, čas pa so našli tudi za igro in zabavo. Prostovoljci iz Višje strokovne šole za gostinstvo in turizem Maribor so med tem poskrbeli, da prav nihče ni ostal lačen: med drugim so pripravili cesarski praženec, za katerega so porabili sto jajc.

Prostovoljci, ki jih je k akciji spodbudila občina, so čistili grafite na transformatorskih postajah v Melju in na Lentu (v podhodu nad tržnico je po drugi strani v sodelovanju z ZPM Maribor in s Studiom 39 potekala grafitarska delavnica, v okviru katere so grafitarji dajali novo podobo podhodu); nekaj jih je odšlo v azil za živali, spet drugi so pod vodstvom predstavnika Srednje gradbene šole, ki je tudi donirala barve, barvali igrala na otroškem igrišču ob Pekrskem potoku (predvideno je bilo tudi barvanje igral v Magdalenskem parku, a so prijavljene od tam "premaknili" na prvo lokacijo), še zlasti obiskana pa je bila prireditev v Domu pod gorco, kjer je župan Franc Kangler skupaj z varuhinjo človekovih pravic Zdenko Čebašek Travnik in s podžupanoma Milanom Miklom in Janezom Ujčičem zasadil pet češenj. Med stanovalce Doma pod gorco so prvič prišli tudi prostovoljci iz društva Tačke pomagačke, ki s svojimi psi obiskujejo stanovalce v domovih; v svojo prostovoljsko delo bodo vključili tudi najmlajši mariborski dom za starejše občane.

TATJANA VRBNJAK

Dan za spremembe - RTV Slovenija, marec 2011

Dan za spremembe - prispevek RTV Slovenija

http://tvslo.si/predvajaj/dan-za-spremembe/ava2.100757553/

torek, marec 22, 2011

Največja prostovoljska akcija - TotiMaribor.si, 21.03.2011

Največja prostovoljska akcija

Avtor: Sašo Branilovič

To soboto, 26. marca, bo po vsej Sloveniji potekala prostovoljska akcija Dan za spremembe. V sklopu priprav na akcijo se je v Mariboru odvil seminar o prostovoljstvu.

Največ prostovoljstva se odvija v nevladnem sektorju. Po besedah Tjaše Arko, predstavnice Slovenske filantropije – Združenja za promocijo prostovoljstva, vsak prostovoljec to delo opravlja glede na svoje vrednote. “Prostovoljstvo ni le dajanje, ampak tudi zapolnjevanje samega sebe. Pristop, kjer prostovoljci pri svojem delovanju v ospredje postavljajo druge, je lahko zgrešen, saj se le-ti hitro izčrpajo,” je pojasnila Arkova.

Ena od oblik prostovoljskega dela je tudi nudenje učne pomoči (Foto: Sašo Branilovič)

Prostovoljstvo temelji na štirih načelih, in sicer, da se delo opravlja brez pričakovanja materialnih koristi, da gre v osnovi za svobodno odločitev, da gre za delo in da se to delo opravlja za druge oziroma za splošno javno korist. V Sloveniji je najbolj razvito in razširjeno prostovoljno gasilstvo, drugače pa je sama narava prostovoljstva zagotavljanje nadstandardnih storitev. Slednje pomeni, da mora uradna institucija, naprimer bolnišnica, zagotoviti osnovne storitve, medtem ko prostovoljci skrbijo za tisto, kar ta institucija ne poskrbi.

Prostovoljstvo v Mariboru je predstavila Urška Breznik, predstavnica Mladinskega informacijsko – svetovalnega centra (MISC) Infopeka. “Področje delovanja prostovoljcev je zelo široko. V MISC Infopeka med drugim preko prostovoljcev nudimo brezplačno učno pomoč. Tu ne gre le za gole inštrukcije, ampak se vzpostavi prijateljstvo med prostovoljcem in tistim, ki inštrukcije potrebuje. Prav tako izvajamo projekta Pekarna dobiš – daš in Maribajk,” je pojasnila Breznikova.

Dan za spremembe v Mariboru

V okviru akcije Dan za spremembe bodo v Mariboru potekale aktivnosti znotraj mreže Prostovoljstvo v Mariboru, ki deluje pod okriljem MISC Infopeka. Že v sredo, 23. marca, bodo pod koordinatorstvom Doma Danice Vogrinec potekale družabne in ustvarjalne delavnice v domu na Pobrežju in na Taboru.

V soboto se bo odvilo čiščenje in urejanje doživljajskega igrišča v malem Betnavskem gozdu, medtem ko bodo prostovoljci Salezijanskega mladinskega centra Maribor stilsko preobrazili prostore svojega centra.

Mreža »Prostovoljstvo v Mariboru« se pridružuje Dnevu za spremembe 2011 - evropa.gov.si, 21.03.2011

Mreža »Prostovoljstvo v Mariboru« se pridružuje Dnevu za spremembe 2011

Slovenska filantropija, Združenje za promocijo prostovoljstva že drugo leto koordinira vseslovenski Dan za spremembe, ki ga obeležujemo 26. 3. 2011. Dan za spremembe je namenjen prostovoljskim akcijam za pozitivne spremembe v lokalnih skupnostih.



Organizacije, ki se ukvarjajo s prostovoljskim delom, prostovoljke in prostovoljci želijo javnost nagovoriti, da naredi na ta dan pozitivno spremembo v svojem življenju in se vključi v prostovoljske aktivnosti. Promocija prostovoljskih vrednot med vsemi generacijami je še posebej pomembna v letošnjem Evropskem letu prostovoljstva 2011. Med drugim sta cilja leta ozaveščanje javnosti o pomenu prostovoljstva v družbi in spodbujanje nagrajevanja in priznavanja prostovoljskih aktivnosti. Spodbujanje razvoja prostovoljstva in prostovoljskih organizacij namreč pomembno prispeva k zniževanju revščine, višji zaposljivosti prebivalstva, razvoju demokracije ter spodbujanju aktivnega prebivalstva.

Dnevu za spremembe se pridružujejo tudi prostovoljske organizacije povezane v lokalno mrežo »Prostovoljstvo v Mariboru«.

Skupne prostovoljske aktivnosti mreže v namen obeležitve tega dne bodo:

- v sredo, 23. 3. 2011, bodo na pobudo in pod koordinatorstvom Doma Danice Vogrinec potekale družabne in ustvarjalne delavnice v enotah doma na Pobrežju in Taboru. Nekatere aktivnosti za stanovalce doma bodo izvajali prostovoljci organizacij v mreži, nekatere pa bodo stanovalci in prostovoljci pripravili skupaj. Kontaktna oseba aktivnosti je Mirjana Schaluer, (mirjana.schlauer[@]danica-vogrinec.si, 031 366 308 begin_of_the_skype_highlighting 031 366 308 end_of_the_skype_highlighting);

- v soboto, 26. 3. 2011, bo na pobudo in pod koordinatorstvom Društva Center za pomoč mladim potekalo čiščenje in urejanje Doživljajskega igrišča, ki se nahaja v Malem Betnavskem gozdu. Prostovoljci bodo odstranjevali odpadlo listje, smeti in naredili poslikavo na ograji. Kontaktna oseba je Janez Arh, mb-info[@]cpm-drustvo.si, 040 585 945 begin_of_the_skype_highlighting 040 585 945 end_of_the_skype_highlighting).

Nekatere izmed organizacij bodo pripravile tudi samostojne aktivnosti:

- v četrtek, 24. 3. 2011, bodo prostovoljke in prostovoljci Mladinskega-informacijsko svetovalnega centra INFOPEKA, Pekarna-magdalenske mreže, ki je ustanovitelj in koordinator mreže »Prostovoljstvo v Mariboru«, v okviru Dneva za spremembe v sodelovanju z Višjo strokovno šolo za gostinstvo in turizem, v Mladinskem domu Maribor, s katerim že več let sodelujejo, pripravili kuharsko delavnico zdravih prigrizkov. Naučili se bodo pripravljati polnovredne z zelenjavo bogate sendviče, sadno-zelenjavne smoothieje in sadne solate, z namenom vključiti zdrav, uravnotežen in okusen način prehranjevanja v svoj vsakdan in hranjenje ter pripravo hrane dojemati kot užitek in zabavo. Kontaktna oseba aktivnosti je Urška Breznik, infopeka[@]infopeka.org, 041 481 246 begin_of_the_skype_highlighting 041 481 246 end_of_the_skype_highlighting;

- v soboto, 26. 3. 2011, bo Slovensko društvo Hospic, Območni odbor Maribor predstavilo društvo in prostovoljno delo v hospicu v občini Ruše. Kontaktna oseba aktivnosti je Marija Cehner, marija.cehner[@]gmail.com, 051 415 448 begin_of_the_skype_highlighting 051 415 448 end_of_the_skype_highlighting;

- v soboto, 26. 3. 2011, bodo prostovoljci Salezijanskega mladinskega centra Maribor stilsko preobrazili prostore svojega centra. Kontaktna oseba aktivnosti je Sanja Obaha Brodnjak, sanja[@]salve.si, 041 331 238 begin_of_the_skype_highlighting 041 331 238 end_of_the_skype_highlighting.

Prihodnjo soboto bo Dan za spremembe - Mariborski Utrip, 18.03.2011

Prihodnjo soboto bo Dan za spremembe

Slovenska filantropija, Združenje za promocijo prostovoljstva prihodnjo soboto organizira veliko prostovoljsko akcijo Dan za spremembe, dan, ki naj bi bil v Sloveniji posvečen izključno prostovoljskemu delu. Cilj vseslovenske akcije je nagovoriti javnost, da naredi na ta dan pozitivno spremembo v svojem življenju, predvsem skozi vključenost v prostovoljske aktivnosti. Na ta dan ne bojo zgolj govorili o prostovoljstvu, ampak se bodo lotili konkretnih dejanj. Akcijam v okviru Dneva za spremembe se je na pobudo župana Franca Kanglerja ter podžupana Janeza Ujčiča priključila tudi mariborska občina, ki bo na ta dan izvedla mnoge aktivnosti, ki so jih danes predstavili na novinarski konferenci – prostovoljci bodo barvali otroška igrala, družili se bodo s starejšimi občani v domovih za starejše, sprehajali živali iz zavetišča za živali… Akciji so se tako priključili zaposleni Mestne uprave mariborske občine, Upravne enote Maribor, javnih podjetij in zavodov ter mestni svetniki.
V okviru akcije so za vse udeležence prostovoljskih akcij in širšo javnost organizirali tudi seminar o prostovoljstvu, na katerem bodo predstavniki Slovenske filantropije, Združenje za promocijo prostovoljstva ter mreže Prostovoljstvo v Mariboru udeležence seznanili z načeli organiziranega prostovoljnega dela ter možnostmi sodelovanja v prostovoljskih organizacijah v mariborski občini. Seminar bo potekal ta ponedeljek, 21. marca, med 10. in 12. uro, v Dvorani generala Rudolfa Maistra, v prostorih mariborske občine.
Ob tej priložnosti je mariborska občina pripravila elektronsko brošuro, v kateri so zajete splošne informacije o prostovoljstvu, o evropskem letu prostovoljstva ter o akciji Dan za spremembe. Brošura je objavljena na spletni strani mariborske občine.

Delo za druge je tudi delo zase

Delo za druge je tudi delo zase
V Mariboru porast prostovoljstva; v sobotni akciji Dan za spremembe bo sodelovalo okoli 50 občinskih uradnikov

V vseslovensko prostovoljsko akcijo Dan za spremembe, ki jo v soboto, 26. marca, organizira Slovenska filantropija, se je letos vključilo več kot 130 društev in organizacij, z različnimi aktivnostmi tudi okoli 20 občin. "Mariborska je izjemna v tem, da je ne samo podprla akcijo, temveč še zelo spodbudila svoje uslužbence, da se vključijo v aktivnosti, ki jih tudi sama organizira," je izpostavila Tjaša Arko iz združenja za promocijo prostovoljstva Slovenske filantropije in izrazila zadovoljstvo nad odzivom občinskih uradnikov; 50 se jih je prijavilo do včeraj, ko so zanje pripravili seminar o načelih prostovoljskega dela.

V združenju opažajo porast ljudi, največ mladih in starejših, ki jih zanima delo za druge, morda tudi zato, ker je leto prostovoljstva. Ker je to tudi delo za sebe, poudari Arkova, je dobro pred vključitvijo med prostovoljce razmisliti o svojih motivih: "Bolj kakovostno delamo, če nas to osrečuje. Ne gre le za to, da pomagamo drugemu, temveč tudi za druženje z ljudmi, ki imajo podobne ideje, za učenje nečesa novega, tudi o sebi, pa za to, da lahko spreminjamo svet na boljše. Na Finskem recimo še posebno temeljito uvajajo prostovoljstvo med starejše, ki jih pogosto po upokojitvi zajame depresija, skozi prostovoljske aktivnosti pa ponovno dobijo občutek, da so koristni za skupnost."

Mreža Prostovoljstvo v Mariboru, ki od jeseni 2009 združuje 54 organizacij, nudi občanom številne prostovoljske programe (www.prostovoljstvo-mb.si), po oceni Urške Breznik so predvsem mladi o njih dobro informirani, saj so od lani tudi intenzivno promovirane po šolah: "Opažamo velik porast zanimanja dijakov in študentov za prostovoljstvo, najbolj za delo z otroki in mladimi pri učni pomoči ali druženju." Tako lahko dobijo tudi izkušnje za delo z različno populacijo, ki jih drugje ne bi mogli. Predstavniki mreže pa še svetovalnim delavcem na območnem zavodu za zaposlovanje predstavljajo prostovoljsko delo kot način pridobivanja družbenih kompetenc, grajenja in širjenja socialnih mrež, saj je tudi prostovoljsko delo lahko način za pridobivanje novih poznanstev in posledično zaposlitve.

TADEJA TOPLAK

torek, februar 01, 2011

Novi cikel predavanj »Promoviraj se!« - Dnevnik, 27.01.2011

Novi cikel predavanj »Promoviraj se!«

Maribor - Mladinski informacijsko-svetovalni center Infopeka v sodelovanju z Društvom za osebnostno rast Tara pripravlja drugi cikel brezplačnih Izobraževalnih delavnic za izboljšanje zaposlitvenih možnosti »Promoviraj se!«. Prvo srečanje bo v ponedeljek, 7. februarja, med 15. in 18. uro v prostorih Infopeke, prijave pa zbirajo do četrtka, 3. februarja.

Slika je simbolična. (Foto: dokumentacija Dnevnika)

Vaje, predstavitve, simulacije, nastopi, delavnice, diskusije, zabavne aktivnosti, posebni dogodki... Vsega tega bodo deležni udeleženci predavanj. Vsi pa bodo izdelali tudi svojo predstavitveno mapo, sodelovali pri snemanju kratkega dokumentarnega filma in se seznanili z raznolikostjo kultur. Prvo srečanje bo vodila Suzana Petek, predsednica Društva za osebnostno rast Tara, z večletnimi mednarodnimi izkušnjami vodenja skupin.

Program »Promoviraj se!« je nastal v soustvarjanju s partnerskimi organizacijami iz Grčije, Romunije in Estonije. Vsebuje tisto, kar mlado osebo izoblikuje, pripravi na neizprosen trg dela, jo opogumi za pridobivanje novih znanj in postavitev pred kamero. Tisti, ki so se predavanj že udeležili, namreč poročajo o povečani samozavesti, boljši pripravljenosti na razgovore za delo, pridobljenih komunikacijskih veščinah, znanju o strateškem načrtovanju in projektnem menedžmentu.

torek, januar 18, 2011

Cestno brezdomstvo je le vrh ledene gore - Večer, 18.01.2011

Cestno brezdomstvo je le vrh ledene gore
V okviru Urbanih brazd, enega izmed programskih sklopov EPK 2012, so v Mariboru pripravili prvo javno razpravo in jo namenili problemu brezdomstva

Javna diskusija o problemu brezdomstva se je v Kinu Udarnik končala z odrskim performansom brezdomcev.
Sašo Bizjak
Javna diskusija o problemu brezdomstva se je v Kinu Udarnik končala z odrskim performansom brezdomcev.
Brezdomstvo postaja vedno bolj skrb vzbujajoče zaradi dejstva, da se na ulicah ne pojavljajo več le izključno stereotipizirani starejši moški, ampak tudi vedno več mladih in družin. Ravno zato so se Urbane brazde, programski sklop Evropske prestolnice kulture Maribor 2012, odločile, da v okviru načrtnega odpiranja razprav in prostorov za artikuliranje tistih vprašanj, ki so potisnjena v družbeno ozadje, namenijo pozornost tudi brezdomstvu...

Iz ulice v gledališče - Maribor2012.info

Z ulice v gledališče

foto: Tomaž Gregorc
Od leve proti desni: Marta Štajduhar, Špela Razpotnik, Boštjan Cvetič (foto: Tomaž Gregorc)
Od leve proti desni: Tomi Gruden, Primož Časl (foto: Tomaž Gregorc)
Niko Šikman (foto: Tomaž Gregorc)
Od leve proti desni: Špela Razpotnik, Boštjan Cvetič (foto: Tomaž Gregorc)
Urška Breznik (foto: Tomaž Gregorc)
Gledališka skupina OdPisani, predstava »Cirkus negotovosti« (foto: Tomaž Gregorc)
17.1.2011 V četrtek popoldne so raziskovalci Urbanih brazd skupaj s Kralji ulice – Društvom za pomoč in samopomoč brezdomcev v kinu Udarnik organizirali javno diskusijo »Brezdomstvo – med negotovostjo obrobja in aktivnim ustvarjanjem sobivanja«, dogodek pa začinili s kratkim filmom »Marko« ter gledališko-vizualno predstavo skupine OdPisani: »CIRKUS NeGOTOVOSTI« iz režije Kraljev ulice.

Društvo Kraljev ulice so predstavili Špela Razpotnik, Primož Časl, Marta Štajduhar in Tomi Gruden. Društvo je v šestih letih aktivnega delovanja v delovno-prijateljski kolektiv združilo brezdomne, študente, profesorje in raziskovalce, ki so razvili svojevrstno metodologijo angažiranega terenskega dela, s katero vzpodbujajo aktivno udeleževanje brezdomnih v vrsti socialnih, izobraževalnih, umetniških in športnih aktivnosti. Kralje ulice vsi poznamo po njihovem mesečnem časopisu, a prodornost in inovativnost samega procesa, iz katerega je zrasla skupnost Kraljev, odražajo tudi Univerza pod zvezdami, gledališče zatiranih, programi ponovne nastanitve in zaposlovanja, dnevni center, trgovina rabljenih predmetov, ki so jo razvili prek socialnega podjetništva, mednarodni nogometni turnirji, gostovanja ter vrsta drugih aktivnosti, ki jih natančno in pregledno pojasnjujejo tudi na svojem spletnem mediju (http://www.kraljiulice.org/).

Javno diskusijo so poleg Kraljev obogatili tudi predstavniki treh organizacij iz Maribora (Nadškofijska Karitas Maribor, Zavetišče za brezdomce Maribor, ki deluje v okviru Centra za socialno delo in Mladinski informacijsko-svetovalni center INFOPEKA), ki že vrsto let aktivno delujejo na področju socialne in karitativne pomoči. V predstavitvi so strnili svoje izkušnje in opozorili na ključne težave, s katerimi se soočajo iz dneva v dan.

Niko Šikman, strokovni delavec zavetišča za brezdomce Maribor je v predstavitvi bogatih aktivnosti poudaril, da jim krepko primanjkuje zlasti osebja, ki bi se lahko soočilo z vse pogostejšimi duševnimi stiskami brezdomnih, za kar bi potrebovali več psihologov in psihiatrov. Boštjan Cvetič iz Nadškofijske Karitas Maribor je spregovoril o brezplačni ambulanti, sprejemališču za brezdomne, ljudski kuhinji, o pomoči v hrani in obleki ter o novem, mobilnem nočnem servisu za brezdomne, ki je začel delovati pred nekaj meseci in prek katerega skrbijo, da v zimskem času ne bi prihajalo do podhladitev ali smrtnih žrtev med brezdomnimi v Mariboru. Izpostavil je tudi, da so doslej uspeli zaposliti sedem sodelavcev, ki so bili nekdaj brezdomni, brezposelni ali Romi ter da tako še hitreje vzpostavljajo komunikacijo z ljudmi, zapuščenimi na cestah. Urška Breznik iz MISC INFOPEKA – Pekarna-magdalenske mreže pa je opozorila zlasti na vse večji strah in z njim povezane stereotipe in diskriminacije, ki jih zapaža v Magdaleni, zlasti okrog Magdalenskega parka, kjer se nahajata obe zavetišči za brezdomne. Tako Cvetič kot Šikman sta izpostavila aktivno vlogo MOM pri aktivnostih z brezdomnimi. Vsi trije udeleženci diskusije iz Maribora pa so izpostavili tudi porast brezdomstva v Mariboru ter dejstvo, da se soočajo s pomanjkanjem strokovno dovolj usposobljenega in podpornega kadra (npr. psihologov, psihiatrov, pravnikov, zdravnikov idr.).

četrtek, januar 13, 2011

Dober odziv na akcijo After taxi - Večer, 13.01.2011

Dober odziv na akcijo After taxi

Natanko mesec dni je preteklo, odkar je tudi v Mariboru zaživela akcija After taxi, katere poglavitni cilj je zmanjšati število nesreč zaradi vožnje pod vplivom alkohola. Kot smo že poročali, je program, ki ga izvaja Mladinski informacijsko-svetovalni center Infopeka v sodelovanju z Združenjem DrogArt, namenjen mladim med 16. in 30. letom, ki si lahko priskrbijo brezplačne kupone za vožnjo s taksiji v vrednosti 15 evrov...

Tadeja Škerjanc